Wednesday, July 13, 2016

SRBIJA: Ukida se noćni voz za Sofiju i dnevni voz za Skoplje!

B 336 u okolini Leskovca 2014 - slika sa interneta

Od novog reda vožnja ukida se noćni voz 292/293 "Nušić" Beograd-Sofija i dnevni voz 336/337 iz Beograda za Skoplje.

Danas jul 2016. godine kada se već polako formiraju redovi vožnje svih železničkih kompanija koje se bave prevozom putnika, pre nekoliko nedelja pojavila se informacija da će u novom redu vožnje 2016/17. biti ukinuti noćni voz Beograd-Sofija-Beograd i dnevni voz Beograd-Skopje-Beograd.
Ovim potezom će biti skoro dokrajčena i onako loša veza krajnjeg juga i istoka Srbije sa glavnim gradom.

Dokle se misli ići sa uništenje putničkog železničkog saobraćaja u Srbiji pita se obični putnik i vozoljubitelj. Trenutni međunarodni saobraćaj sveden je na minimum: tri para vozova za Budimpeštu (od ta tri jedan nastavlja za Beč), dva prema Ljubljani i Zagrebu, dva para za Skopje (od ta dva jedan za Solun, dva para za Bar. Sve ukupno samo jedanaest pari vozova što je jako malo a i to malo u sledećem redu vožnje će biti redukovano.

Novi redovi vožnje u ovom delu Balkana samo donose redukciju i onako oskudnog međunarodnog železničkog saobraćaja. U Nekim zemljema je to ukidanje bilo stihijski, primer za to je Hrvatska 2012. godine dok u Srbiji ta ukidanja idu nešto sporije.

Setimo se samo s kolikom medijskom pažnjom je 2009. propraćeno ponovno uspostavljanje železničke linije Beograd-Sarajevo što od strane domaćih što od svetskih medija. Bilo je to tada predstavljeno kao veliki korak napred, kao poruka mira ali ubrzo sve je na žalost propalo.

Posle tri godine saobraćanja pomenuti voz je ukinut jer su  Hrvati za vuču ovog voza tražili enormnu veliku sumu novca. Tad je ukinut i noćni Sarajevo-Zagreb, dnevni voz Sarajevo-Budimpešta kao i dva voza iz pravca Sarajeva za Ploče skraćena su do Čapljine. Tad je skraćena trasa jutarnjeg voza za München IC ''Sava",  kretao je iz Vinkovaca umesto iz  Beograda kako je do decembra 2012. godine bilo. Ukinut je dnevni voz 412/413 "Nikola Tesla" Beograd-Zagreb sa direktnim kušet kolima Beograd-Venecija.

Tada od tog ukidanja vozova decembra 2012 od Beograda ka zapadu ostao je samo dnevni voz za Švarcah u Austriji sa direktnim kolima za Cirih. 

Skromnih 11 pari međunarodnih vozova biće smanjeno na 9 što je stvarno ispod svakog minimuma. Za ostvarivanje dobre veze sa nekom destinacijom neophodno je da postoji minimalno dnevni i voz na jednoj liniji.

Razloga za ukidanja vozova je sigurno više a najvažniji bi mogli biti sledeći:

Loša železnička infrastruktura - ratovi 90ih, ekonomska kriza, nemar, doveli su u teško stanje želenički prevoz u u Srbiji.
Prosečna brzina na prugama u Srbiji je 44 km/h i jasno je da ta brzina ne može biti konkurentna drugim vrstama prevoza. Danas se malo ljudi odlučuje za putovanje železnicom a veliki je problem nepostojanje jasnog plana razvoja železničkog saobraćaja u našoj zemlji.

Nedostatak lokomotiva - nakon nestručno urađene podele Železica Srbije na tri preduzeća u kombinaciji sa neodržavanjem došlo se u situaciju da nema dovoljno vučnih sredstava.
Od zadnje promene reda vožnje na više lokacije izvučene su lokomotive iz putničkog saobraćaaja i zamenjene elektromotornim vozovima čime je dobijeno više lokomotiva za prevoz robe. Sve ovo zajedno dovelo je do teškog nedostatka vučnih sredstava u putničkom saobraćaju.

Nedostatak vagona - trenutno se na stranici wikipedia može naći stanje inventara Srbija voza, na stranici srpske železničke kompanije to nije moguće jer možda ni oni sami ne znaju šta imaju. Okvirno se priča o cifri od 700 putničkih vagona od kojih se poslednjih godina koristilo oko 100 vagona dok je trenutni njih 30 ispravno.

Danas se mogu videti putnička kola kako stoje na ploči pored glavne stanice u Beogradu čekajući popravak a u isto vreme dizel motorne garniture voze na elektrificranim prugama.

Znači Srbija voz planira da ukine dva međunarodna voza koji koji na 90 % svoje trase saobrćaju teritorijom Srbije. Bez ispravnih vagona, ispravnih vučnih sredstava teško da se može mnogo očekivati. Bilo bi zanimljivo čuti šta u bugarskim i makedonskim železnicama misle o svemu ovome.

Po čiji naredni i po kojoj logici se ova dva voza ukidaju!? Do bilo kakvih informacija nemoguće je doći. Kod nas na žalost nije praksa da se red vožnje unapred objavi i da se pusti u javnu raspravu kao što je to slučaj u Mađarskoj i Austriji.

Ako dođe do ukidanja ovih vozova stanovnici juga i jugoistoka Srbije će biti na velikom gubitku jer će ostati sa samo jednom vezom za Beograd u toku 24 sata. Takođe putnici u tranzitu će imati problema u ostvarivanju veza u našem delu Evrope.

Činjenica da je stanje u železnici u Srbiji jako teško da je na ivici rasula, da nema vagona, nema lokomotiva ali evo jedan predlog.

Danas iz Beograda ima dva para noćnih vozova ka jugu, jedan ide ka Solunu u 18:50 a drugi ka Sofiji u 22:05. Ako nema lokomotiva, neka kreću kombinovano, znači zajedno u isto vreme kao što je i bila praksa ranije.

Polazak bi na primer bio u 22:05 ili 22:25 i da saobrćaju tako do Niša isto kao što saobraćaju zaj

edno dnevni vozovi za Skoplje i Sofiju. Nadajmo se da će ipak pobediti zdrav razum.

Očuvanje postojećeg broja međunarodnih linija je opšti interes, mora biti i interes Srbijavoza. Ovim putem želim da ukažem na potrebu postojanja tih vozova, da Beograd bude solidno povezan sa okruženjem dnevnim i noćnim vozovimao, da bude važan saobraćajni centar a ne slepo crevo na železničkoj mapi Evrope.

13.07.2016
(Keszég Kornél)

No comments:

Post a Comment

STATISTIKA