Thursday, December 22, 2016

MAĐARSKA: Novi putnički vagoni Gyesev u saobraćaju


U saobraćaju su prvi obnovljeni IC vagoni mađarske kompanije Gyesev. Vagoni su spolja ofarbani u prepoznatljive boje kompanije, žuto-zelenu. Pored toga svi odeljci imaju LCD displej za informisanje putnika.

Prva IC putnička kola sabraćaju od početka jeseni na relaciji Szombathely - Budapest. Da čitaoce podsetim da su početkom godine mogli da pročitaju vest o kupovini 26 polovnih EC putničkih kola koja je Gysev nabavio od austrijskog OBB-a.

Drugi razred

Remont je obavljen u mađarskoj kompaniji "Dunakeszi Jármûjavító Kft" sa svojim kooperantima.


Vagoni serije 21-90 i 31-90 prefarbni su u žuto-zelenu boju kompanije. Svaki vagon ima 11 odeljka sa ukupno 66 mesta, ugrađenom klimom, wc-om sa zatvorenim sistemom, sedišta imaju pokretne naslone za glavu, ugrađena su svetla za čitanje.

Prvi razred

Drugi razred

Prvi je svečno predat korisniku AB vagon, u kom ima 6 odeljka drugog razreda i 5 odeljka prvog razreda. U odeljcima sedišta su presvučena kožom, nosači prtljaga su od stakla, odeljci su opremljeni tepisima i zavesama.

Prvi razred

Svi obnovljeni IC vagoni pružaju besplatan Wifi internet a odeljci imaju utičnice za punjenje laptopova i mobilnih telefona.

Na LCD dipslejima se prikazuje brzina voza, geografska karta, vreme dolaska na odredište, veze tj. mogućnosti presedanja na druge vozove.


Na spoljnoj strani vagona su displeji na kojima se prikazuje broj voza, broj vagona, krajnje odredište i usputne stanice. Ove vagone možemo videtii na relacijama Sopron - Budapest - Sopron i Szombathely - Budapest - Szombathely.

Prvi razred

Drugi razred


Dok Balkan u zadnjih nekoliko godina muči nedostatak putničkih vagona malo severnije od nas, ulaže se u putnička kola da bi se pružila usluga putovanja na visokom nivou.

22.12.2016.
(Keszég Kornél)

Wednesday, December 14, 2016

SRBIJA: Dvostruko više vozova na liniji Sombor - Novi Sad

Od 11. decembra na železničkoj stanici Sombor važiće novi red vožnje koji donosi dosta promena u odnosu na prethodne godine. Prema informacijama iz „Srbija voza” umesto 4, od polovine decembra biće 8 polazaka za Novi Sad, ali će meštani okolnih sela ostati bez jutarnjih polazaka.

Novi red vožnje donosi dosta restrikcija u železničkom saobraćaju, ali se one neće odnositi na građane Sombora. Negativne promene osetiće meštani okolnih sela, jer više neće biti jutarnjih vozova za Sombor iz pravca Vrbasa, Kule, Sivca, Kljajićeva kao i Odžaka, Bogojeva, Sonte, Prigrevice. Radnici više neće imati adekvatnih linija kojima bi putovali na posao, a na liniji Sombor - Odžaci ni u večernjim satima kojima bi se vratili kući.

Na liniji Sombor - Bogojevo - Novi Sad jedno vreme saobraćalo je četiri voza dnevno, a onda je uveden večernji polazak za Novi Sad u 18:21, tako da na tom pravcu sada saobraća pet kompozicija. Na ovoj liniji će biti ukinut voz koji sada kreće u 5:15 iz Odžaka i stiže u Sombor u 6:55.

Po starom, odnosno još uvek aktuelnom redu vožnje, polasci za Novi Sad su u 4:15, 7:14, 12:37, 16:04 i 18:20. Svi ovi vozovi saobraćaju preko Bogojeva. U novom redu vožnje novina je to da neki vozovi za Novi Sad saobraćaju preko Vrbasa, pa će tako novi red vožnje da izgleda ovako: 3:35 - preko Bogojeva, 4:24 - preko Vrbasa, 7:10  - preko Bogojeva, 10:02 - preko Vrbasa, 11:15 - preko Bogojeva, 15:40 - preko Vrbasa, 16:00 - preko Bogojeva, 18:09 - preko Vrbasa. Iz ovoga se vidi da nema večernjih polazaka za Novi Sad, što će svakako pogoditi mnoge.

Na liniji Sombor - Subotica će takođe biti promena. Do sada je za Suboticu bilo pet polazaka dnevno i tako će i ostati, ali sa korigovanim terminima: polasci za Suboticu su u 5:05, 9:13, 12:54, 17:05, 20:50.

Posmatrajući novi red vožnje vidimo da su jednu liniju pomerili za sat i po, ne znamo iz kog razloga ali tim pomeranjem učenici popodnevne smene su ostali bez voza za povratak kući. Sa večernjim polaskom poboljšana je veza za dalje putovanje za Budimpeštu noćnim vozom.

Uprkos najavi zatvaranja, linija Sombor - Vrbas ipak opstaje i pored postojeća dva biće pojačana sa dodatna dva polaska, a sva četiri voza na ovoj liniji će saobraćati sve do Novog Sada.

Međunarodne linije

Od prošlog reda vožnje uspostavljen je malogranični saobraćaj sa Hrvatskom preko Bogojeva za Erdut, sa vezom u Erdutu dalje za Osijek, i to sa dva polaska dnevno iz Sombora, što praktično izgleda ovako: Sombor - Osijek, polazak iz Sombora u 7:10, presedanje u Bogojevu, 8:06 direktni voz Bogojevo - Osijek i drugi polazak iz Sombora u 13:00 uz presedanje u Erdutu za Osijek. Na relaciji Osijek - Sombor polazak je u 6:35, sledi presedanje u Bogojevu i dolazak u Sombor je u 8:55. Drugi voz polazi u 14:31 iz Erduta, a u 15:34 stiže u Sombor.

Kod putovanja u Osijek i nazad treba napomenuti da sa novim redom vožnje postoji i mogućnost putovanja iz Novog Sada za Osijek, sa jutarnjim vozom u 6:22 iz Novog Sada i vezom u Bogojevu, isto tako iz Osijeka za Novi Sad postoji veza ujutru sa presedanjem.

Sa presedanjem u Subotici postoji mogućnost putovanja do Budimpešte, odakle je moguće nastaviti put dalje ka Zapadnoj Evropi. 

Mogućnosti su sledeće: iz Sombora za Suboticu u 09:13, dolazak u Suboticu u 10:33, u 12:02 polazak za Budimpeštu u koju se stiže u 15:54 i u Beč u 19:21; iz Sombora u 12:54 za Suboticu, gde se stiže u 14:14,  u 16:02 polazak za Budimpeštu u koju se stiže u 19:54. Treća opcija je da se iz Sombora pođe za Suboticu vozom u 20:50, dolazak je u 22:20, a za Budimpeštu voz kreće u 2:16 i stiže rano ujutro u 5:46.

Tabelu sastavio vozoljubitelj Žuljević Boris

Svi vozovi izuzev voza za Erdut su regio ekspresi i za njih se plaća dodatna karta od 50 dinara.

Novina u novom redu vožnje je to da neki vozovi neće saobraćati vikendom i državnim praznikom, što će se svakako negativno odraziti na korisnike železnice. Nadajmo se ipak da će u novom redu vožnje vozovi biti puni i da će se vremenom stvoriti uslovi za uvođenje direktnog inter-city voza za Beograd.

(Keszég Kornél)

Saturday, December 3, 2016

SRBIJA: Nekadašnji Kosovo Ekspress

BEOGRAD – Lapovo – Kraljevo – Kosovo Polje – Metohija – PEĆ – Beograd

Pokušaću da vam ispričam priču o vozu kakvog više nema na našim zarđalim prugama; vozu koji je prolazio državom koje više nema, kojoj nedostaje deo sebe; vozu koji je polazio sa zapada Metohije iz grada Peć i putovao do prestonice Beograd. Nadaleko poznati Kosovo Ekspres noćni.

Železnička stanica PEĆ
Danas kada gotovo da nemamo vozove naročito ove daljinske,  teško je zamisliti kompoziciju od sedam vagona na čelu sa snažnom dizel – lokomotivom JŽ-664 kako jezdi Ibarskom klisurom.

Relacija na kojoj je saobraćao voz Kosovo Ekspres je bila Peć – Metohija – Kosovo Polje – Kraljevo – Lapovo  - Beograd. Ovaj voz je stajao u još nekim većnim mestima, dok su u naslovu stavljene samo odvojne stanice gde se presedalo na druge pruge: tako recimo Peć je bila početno - krajnja stanica, u Metohiji se priključivala pruga iz Prizrena, a u Kosovu Polju inače najvećoj i najprometnijoj stanici u pokrajni pruga je išla u četiri pravca, glavna za Lapovo i Đeneral Janković Gr.(Skoplje MŽ), a sporedna za Peć i Prištinu (Niš). Kosovska Mitrovica je bila važna stanica na toj pruzi, pa Raška. Kraljevo odvojna za Stalać i Požegu, opet presedanje za Niš ili Bar. Zatim Kragujevac veliki grad u centru Srbije koji je kupio puno putnika. E  onda se u Lapovu izlazi na magistralu i elektro lokomotiva u tišini vuče voz za Beograd najvećom brzinom.

Imalo je Kosovo dosta vozova:  sezonski Kosovo Polje – Zagreb; poslovni Kosovo Polje Beograd; brzi za Prizren; ubrzani za Skoplje i najvažniji Minhen  - Atina, ali pored svih tih vozova viskog ranga, omiljeni voz je bio decenijama Peć – Beograd – Peć. Zapravo to su bila dva para vozova, noćni i podnevni iz Peći,  tj jutarnji i popodnevni iz Beograda. Vozovi su nosili brojeve 660/661 i 662/663. I danas železničari pričaju: ko nije putovao noćnim vozom Peć – Beograd ne zna šta je putovanje vozom!!! Stajanje na jednoj nozi, večita gužva buka lokomotive kroz Ibarsku klisuru, pa jurnjava kroz Šumadijske doline sa 80 km/h. 

Za nepunih pet časova voz je prelazio rastojanje od nekih 200 kilometara. Bio je omiljen svim ljudima bez obzira na veru naciju, bez obzira na godine, stizao je u Beograd u osam izjutra. Ovaj voz je imao još jednu pogodnost; u Kraljevu se ukršatavao sa brzim vozom Niš – Bar na koji je kačio vagone, tako da se moglo i direktno do Crnogorskog primorja i to spavaćim kolima. Možda niste znali, ali Metohija je od 1912. godine, posle Balkanskih ratova pripala Kraljevini Crnoj Gori pa su tokovi putnika ka toj strani bili povećani. Suze poteku svakom ko se seti svega toga, kada danas pogleda sve one lokomotive i vagone kako trule u stanici Kosovo Polje zaboravljeni od svih. 

A onda se krajem 1998. godine  nešto dogodilo tom vozu. Posle pobune OVK usledili su učestali napadi na voz Kosovo Ekspres, nekad se pucalo na njega, nekad bacane bombe, a nekoliko puta pruga je bila minirana. Stupanjem na snagu novog reda vožnje decimbra 1998. godine za 1998/1999 voz Kosovo Ekspres je skraćen do stanice Kosovo Polje. Zbog sve učestalijih borbi pruga od Metohije do Peći postala je nebezbedna za saobraćaj.

Voz Kosovo Ekspres je negde početkom Juna 1999. godine  poslednji put boravio u prestonici. To više nije bio onaj moćni voz sa veselim ljudima, kušetima, kolima prvog i drugog razreda. Bio je pun tužnih lica, izbeglica koje su izgubili sve nasvetu. Poslednjih meseci Ibarskom prugom su se samo tenkovi prevozili na plato vagonima.

Godine su mnoge prošle, a nikad više voz iz Srbije nije prešao reku Ibar u Kosovskoj Mitrovici...i taj voz je ostao uspomena na neko vreme koje se više ponoiti neće.                              

Dušan Rajčić 
VII Struk. Inž. Žel. Saobraćaja

Thursday, December 1, 2016

SRBIJA: Pruga Sombor-Vrbas ipak opstaje?

Pruga nasleđena od Austro-Ugarske Monarhije, pruža se kroz srce Bačke, pored Velikog Bačkog kanala, od Sombora preko Čonoplje, Kljajićeva, Novog i Starog Sivca, Crvenke, Kule sve do Vrbasa. 

Do kraja II. svetskog rata ovo područje je imalo preko 70% nemačke populacije i bilo poznato po jakoj industriji čijem razvoju su železnica i kanal svakako puno doprineli. Treba napomenuti da do 1944. godine nisu postojali dobri putevi, za prevoz robe i putnika se prvenstveno koristila železnica.

Posle drugog svetskog rata, naseljava se stanovništvo iz drugih delova Jugoslavije, sprovodi se tzv. kolonozacija, a iz Vojvodine istovremeno nestaje 500.000 Nemaca. Tako područje pored Velikog Bačkog kanala dobija nove stanovnike koji nisu imali naviku da koriste železnicu.

Posle drugog svetskog rata, intezivno se grade putevi gde železnica služi za prevoz materijala za gradnju. Obnavlja se industrija, i područje pored kanala doživljava ekspanziju, postaje poznato po fabrikama od kojih je do danas ostalo njih toliko da se mogu prebrojati na prste jedne ruke.

Nakon raspada Jugoslavije i ratova prestaje skoro svako održavanje pruga pa kao i mnoge druge pruge tako i pruga Sombor-Vrbas počinje da propada.

Zelenom bojom označen deo max. 40 km/h,
crvenom bojom max. 80 km/h


Na slikama možete videti da brzina na pruzi nije jednaka na celoj trasi. Deonica Vrbas-Crvenka je remontovana pre nekoliko godina i maksimalna brzina na njoj je 80 km/h što je sasvim zadovoljavajuće za jedan nemagistralni pravac. Da ne zaboravimo napomenuti da u Crvenki još funkcioniše nekoliko fabrika od kojih je najveća fabrika šećera koja koristi usluge prevoza robe železnicom. Posle Crvenke prema Somboru je pruga u jako lošem stanju, brzina je do 40 km/h, na delovima ne sme da pređe ni 10 km/h.

Pruga Sombor-Vrbas duga je 58 km, jednokolosečna, neelektificirana sa jednim mostom između Sivca i Crvenke na Velikom Bačkom kanalu. Od 58 km pruge remontovano je 18 km od Vrbasa do Crvenke koje voz prelazi za 23 minuta, dok ostatak pruge, 40 km, prelazi za 66 minuta.


Prvi deo od Sombora do Čonoplje 12 km prelazi za 20 minuta, od Čonoplje do Kljajićeva je 4 km koje voz prelazi za 11 minuta, od Kljajićeva do Novog Sivca 11 km prelazi se za 17 minuta, od Novog Sivca do Sivca 4 km prelazi se za 9 minuta, od Sivca do Crvenke ima 9 km koji se prelaze za 14 min, od Crvenke do Kule ima 7 km koji se  prelaze za 11 minuta, od Kule do Vrbasa ima 11 km a prelaze se za 13 minuta.

Most između Sivca i Crvenke


Veliki Bački kanal



Veliki Bački kanal


Veliki Bački kanal


Veliki Bački kanal

U izjavi ministarke Zorane Mihajlović o zatvaranju pruga po Srbiji našla se i pruga Sombor-Vrbas-Bečej iako od Bečeja do Vrbasa pruga više i ne postoji. 

Racionalizacija i reorganizacija železnice u Srbiji stigla je i do ove naše pruge. Infrastruktura je u jako lošem stanju, brzina na pruzi u nivou proseka u Srbiji i ne može biti konkurentna na tržištu prevoza ljudi. Unazad par godina red vožnje se nije poštovao, dešavalo se da vozovi mesecima ne saobrćaju što je mnoge odvratilo od ovog vida prevoza.


Macosa 712-206 koji saobraća, saobraćao na relaciji Sombor-Vrbas




Nedostatak informacija je najveća mana Srbija voza, često se ne zna da li će voz saobraćati ili ne.
Evidentno je da  menadžment Srbija voza nema viziju i strategiju razvoja železničkog saobraćaja.Jedino što što možemo da čujemo su najave mega projekata.


Veliki problem je neinformisanost, manjak osoblja po stanicama koje bi putnicima pružalo informacije.


Stanica Crvenka među onima koje su održani

Tu su i hladne i prljave stanice koje od kako su sagrađene više nisu obnavljane.

Lepa vest je da na ovom pravcu putnički saobraćaj ipak opstaje. Na sajtu Srbija voza dostupan je novi red red vožnje, ove godine na vreme objavljen što do sada nije bio slučaj.

Red vožje 2015/16

 Evo na slici vidite danas važeći red vožnje, sa dva polaska.

Novi red vožnje 2016/17

Od novog reda vožnje broj polazaka se duplira, biće 4 polsaka, ali ne samo do Vrbasa nego i do Novog Sada. To je zaista nešto novo i vredno pohvale jer do sad su putnici za Novi Sad morali da presedaju u Vrbasu. Ovo je svakako pomak za železnički čvor Sombor.

U budućnosti ostaje problem lošeg stanja pruge koje bi što pre trebalo rešiti kako bi se zaustavilo njeno propadanje i bar pokušalo učiniti je konkurentnijom.

1.12.2016.
(Keszég Kornél)



STATISTIKA